İran / İnruzha Tiyatro Topluluğu

Iran / Inruzha Theatre Group

 

 

Yazan & Yöneten/ Playwright & Director: Muhammed Yakubi

Dekor Tasarımı / Set Designer: Manouchehr Shoja

Kostüm Tasarımı / Costume Designer: Aylin Keykhaee

Işık Tasarımı / Light Designer: Raha Jahanshahi

Türkçeye Çeviri / Turkish Translation: Human Bahmani Celali

 

Rol Dağılımı / Cast:

Peyman Maadi, Ali Sarabi, Baran Kosari, Ayda Kheykhaee

Tİsmini eski pers imparatoru Dariusun 2500 yıllık Persepolis yazıtlarından alan Kuraklık ve yalan oyununda, çağdaş İran tiyatrosunun en önemli yazarlarından olan Muhammed Yakubi, modern yaşamın meyveleri olan yalan ve gizliliği, iki kadın ve iki erkeğin arasındaki ilişkisinde anlatıyor ve dışarıdan bakıldığında çok basit görünen ilişkilerin aslında ne kadar karmaşık olduğunu vurguluyor.

 
Umut eskiden karısının yakın arkadaşı olan Ala ile evli. Aniden Mitra (Eski karısı) onu arayıp hayatının tehlikede olduğunu ve acilen görüşmek istediğini söyler, Ala ise Umudun onunla görüşmesine karşıdır ama Umut görüşmeye kararlıdır.

 
Oyun üç yıl önceye gider, Umutla Mitra evlilerdir, Mitra yaşadığı hayattan memnun değildir…

Umut eski karısıyla görüşür ama hiçbir şey umduğu gibi değildir…

Oyun şimdi ve üç yıl önce arasındaki gelgitlerle yalan ve gizliliğin iki kadın ve iki erkeğin hayatındaki yerini ve sebebini anlatmaya çalışıyor.

  In ‘Drought and Lie’, which takes its name from the 2500 year old Persepolis inscriptions of the Persian Emperor Darius, Muhammed Yakubi, one of the leading writers of the modern Iranian theatre, deals with the modern day themes of lies and secrecy in the relationship of two women and two men and shows us how relationships, which look simple at first sight, are actually rather complicated.


Umut is married to Ala, a once close friend of his wife. Mitra (his previous wife) unexpectedly calls him and tells him that her life is in danger and she wants to meet with him urgently. Ala, on the other hand, is against Umut meeting with her, but Umut is determined to meet.


The play takes us back to three years earlier. Umut and Mitra are married, but Mitra is not satisfied with the life she leads…


Umut sees his previous wife but nothing is as he expected…


The play comes back and forth in time and questions lies and secrecy in the lives of two women and two men.